Tahin ve Nohutun Mükemmel Uyumu: Humus

Herkes tarafından çok sevilen, kimi zaman meze masalarını kimi zaman da öğün aralarını süsleyen humusun henüz yurdunun neresi olduğu bilinmese de tadına ve lezzetine bayılacağınızı biliyoruz. Tahinle buluşan nohutun o uyumlu tadını mutlaka denemelisiniz. Deneyenlere ve mutlaka deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Servis 7-8 Kişilik
Hazırlanma Süresi 30 Dakika
Pişirme Süresi 45 Dakika

Tahin ve Nohutun Mükemmel Uyumu: Humus

500 gr haşlanmış kabukları soyulmuş Kaya Çiftliği Bahçemiz Koçbaşı Nohut

1,5 çay bardağı ılık su

Humusu Pişirmek İçin;

1 çay bardağı ılık su

1/2 (yarım) çay bardağı Kaya Çiftliği Tahin

4 çorba kaşığı limon suyu

3-4 diş ezilmiş sarımsak

1 çay kaşığı Kaya Çiftliği Bahçemiz Kimyon

Tuz

Üzerini Süslemek İçin

Kaya Çiftliği Bahçemiz Kimyon

Kaya Çiftliği Bahçemiz Sumak

Kaya Çiftliği Bahçemiz Kırmızı Pul Biber

Kıyılmış maydanoz

Hazırlanış

Bir gece önceden ıslatılmış nohutları düdüklü tencereye alın. Bir taşım kaynattıktan sonra üzerindeki köpüklü suyu dökün. Ardından sıcak suyu ekleyerek kabukları kolay çıkana kadar dek pişirmeye devam edin.

Pişen nohutları tenceren alın ve kabuklarını temizleyin. Kabuksuz nohutları 1,5 çay bardağı su ile orta derinlikte bir tencereye alın.

Tekrar ocağa alın, tahta kaşıkla ezerek suyunu çektirin. Ilık hale gelen nohutu blenderdan geçirerek pürüzsüz hal almasını sağlayın.

Katı bir hal alan nohutu 2.kez kısık ateşe alın ve1 çay bardağı ılık su ekleyin. Ocakta sürekli karıştırarak açılmasını saplayın. Yaklaşık 1 dakika sonra ocaktan aldığımız nohuta tahin, limon suyu, sarımsak, kimyon ve tuzu da ekleyerek iyice karıştırın. Servis tabağına alın ve yayın. Kimyon, sumak, kırmızı pul biber ve maydanozu ekleyerek süsleyin. Ardından çok az bir zeytinyağı gezdirin. Ilık bir şekilde tüketin. Afiyet olsun.